O nas
Zespół Leczenia Środowiskowego (domowego) - forma terapii dla osób z przewlekłymi zaburzeniami psychicznymi. Podstawową formą kontaktu są wizyty domowe.
Zapewnia świadczenia zdrowotne w środowisku społecznym pacjentom, którzy:
- zakończyli leczenie w oddziale całodobowym lub dziennym i wymagają dalszych, intensywnych oddziaływań socjoterapeutycznych, farmakologicznych i rehabilitacyjnych
- z którymi nie udało się uzyskać trwałej efektywnej współpracy wleczeniu w warunkach oddziału szpitalnego lub poradni (chorzy wielokrotnie hospitalizowani)
- nie utrzymują się w innych formach leczenia.
W Zespole zatrudniamy specjalistę psychiatrę, psychologa, specjalistę terapii zajęciowej, pielęgniarkę, pracownika socjalnego. Pacjent przyjęty do Zespołu ma swojego terapeutę, z którym realizuje indywidualny program terapeutyczny. Celem pracy Zespołu jest skrócenie czasu pobytu w oddziale całodobowym, a w niektórych przypadkach uniknięcie hospitalizacji i zapobieganie nawrotom. Do Zespołu nie są przyjmowani pacjenci, którzy ze względu na swój stan psychiczny lub fizyczny, wymagają leczenia szpitalnego.
W ramach Zespołu Leczenia Środowiskowego oferujemy terapię pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, którzy wymagają opieki psychiatrycznej w miejscu zamieszkania, z uwagi na ich aktualny stan somatyczny i psychiczny. W warunkach Zespołu oferujemy kompleksowe działania lekarskie, psychologiczne, terapeutyczne we współpracy z jednostkami wspierającymi (m.in. MOPR, MOPS, schroniska dla bezdomnych).