O nas
Kierownik: dr n. med. Ewa Studniak, specjalista laboratoryjnej genetyki medycznej
Zastępca kierownika: mgr inż. Wioleta Bonda, diagnosta laboratoryjny
Sekretariat: mgr Wioletta Wolman-Zyśko
Zespół:
- mgr Joanna Pietrzak – diagnosta laboratoryjny, biotechnolog
- mgr inż. Marta Lewandowska – diagnosta laboratoryjny, biotechnolog
- mgr Alicja Bujwid- asystent biotechnologii
- mgr Aleksandra Rydelek – asystent biotechnologii
- mgr Katarzyna Ostrowska – asystent biotechnologii
- mgr Katarzyna Monkiewicz- tech. analityki medycznej
DIAGNOSTYKA HEMATOONKOLOGICZNA
Pracownia Cytogenetyki od ponad 20 lat prowadzi diagnostykę cytogenetyczną pacjentów
z oddziałów hematologicznych z rozpoznaniem nowotworów krwi. Posiadamy pełne zaplecze
do realizacji badań z zakresu cytogenetyki klasycznej (badanie kariotypu), cytogenetyki molekularnej (badanie techniką FISH, MLPA, aCGH/SNP) oraz genetyki molekularnej.
Pracowania Cytogenetyki jest jedynym ośrodkiem w województwie zachodniopomorskim, który wykonuje badania genetyczne zarówno dla pacjentów pediatrycznych jak i osób dorosłych w pełnym zakresie chorób rozrostowych krwi: ostrych i przewlekłych białaczek, zespołów mielodysplastycznych, nowotworów mieloproliferacyjnych, chłoniaków oraz szpiczaków plazmatycznokomórkowych. Pracownia jest również jednym z dwóch ośrodków referencyjnych w Polsce diagnozującym pacjentów z anemią Fanocniego (test
z DEB) oraz jedynym w Polsce określającym poziom niestabilności chromosomowej na podstawie testu
z bleomycyną.
Wychodząc naprzeciw potrzebom oddziałów hematologicznych i konieczności wykonywania badań genetycznych w coraz szerszym zakresie, Pracownia Cytogenetyki uruchomiła również diagnostykę molekularną. Dla pacjentów z przewlekłą białaczką szpikową została wdrożona technika monitorowania leczenia w postaci oceny ekspresji transkrytpu BCR-ABL1 a dla pacjentów po allotransplantacji komórek krwiotwórczych i szpiku kostnego ocena chimeryzmu poprzeszczepowego.
Dodatkowo, Pracownia Cytogenetyki stale rozszerza swój panel badań o diagnostykę innych nowotworów: mięsaków oraz nowotworów głowy: skąpodrzewiaków.
Wszystkie badania są wykonywane przez wykwalifikowany zespół diagnostów oraz są analizowane
i autoryzowane przez specjalistę z laboratoryjnej genetyki medycznej posiadającym ponad 19-letnie doświadczenie w pracy cytogenetyka hematoonkologicznego.
Zakres świadczeń realizowanych w Pracowni Cytogenetyki:
- Badania cytogenetyczne (badanie kariotypu) oraz badania techniką FISH (fluorescencyjna hybrydyzacja in situ) szpiku kostnego i krwi obwodowej pacjentów z rozpoznaniem wszystkich chorób rozrostowych układu krwiotwórczego.
- Badania techniką FISH na izolowanych komórkach CD138 w szpiczaku plazmatycznokomórkowym z zastosowaniem sond znakujących fuzje genowe FGFR3/IGH, IGH/MAF, delecje genu TP53 oraz delecje/duplikacje regionu 1p/1q (panel sond rekomendowany przez PTGC).
- Badania techniką FISH na skrawkach parafinowych w różnych typach chłoniaków z zastosowaniem sond molekularnych znakujących geny BCL2, BCL6, MYC, ALK.
- Badania techniką FISH na skrawkach parafinowych w oligodendroglioma z zastosowaniem sond molekularnych znakujących regiony 1p/1q.
- Badania techniką FISH na materiale śródoperacyjnym oraz na skrawkach parafinowych w różnych typach mięsaków z zastosowaniem sond molekularnych znakujących geny EWSR1, SS18, MDM2, DDIT3 (walidacja metody).
- Badanie techniką aCGH do mikromacierzy z sondami SNP (aCGH 180K CGH+SNP) we wszystkich chorobach rozrostowych układu krwiotwórczego.
- Badania cytogenetyczne pacjentów z podejrzeniem anemii Fanconiego (test z DEB) oraz oznaczanie niestabilności chromosomowej (test z bleomycyną).
- Ilościowa ocena transkryptu BCR/ABL w monitorowaniu leczenia pacjentów z rozpoznaniem przewlekłej białaczki szpikowej.
- Ocena molekularna chimeryzmu poprzeszczepowego u pacjentów po allotransplantacji komórek krwiotwórczych.